Z ilości rodzi się siła. Program zaangażowania społecznego pracowników Volkswagen Poznań „1+1=3” świętuje jubileusz 10-lecia

12 grudnia 2018

  • Blisko 60% pracowników Volkswagen Poznań angażuje się charytatywnie.
  • W 10 edycjach programu „1+1=3 Razem znaczy więcej „pracownicy spółki przekazali ponad 600 000 pln na cele dobroczynne.

Poznań 05. grudnia 2018 r. - Światowy Dzień Wolontariusza. Od dziesięciu lat pracownicy Volkswagen Poznań wspierają organizacje charytatywne z Poznania i Wielkopolski.

Program 1+1=3 funkcjonuje od 2009 roku. Właśnie rozpoczęła się jego 10. jubileuszowa edycja. „1+1=3 to prosty w konstrukcji program. Raz w roku w drodze głosowania pracownicy naszej firmy wybierają organizację pożytku publicznego z Wielkopolski, którą chcą wspierać. Następnie chętni przekazują każdego miesiąca przez cały kolejny rok 1 pln swojego wynagrodzenia na ten cel. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w tym regionie, zatrudnia 11 tys osób i właśnie z tej ilości rodzi się siła” tłumaczy Monika Olejniczak Kierownik Działu Komunikacji i Compliance.

W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza podsumowujemy co udało się zmienić dzięki zaangażowaniu pracowników Volkswagen Poznań.  Wyjątkowość tego programu polega na ogromnym zaangażowaniu ludzi. Odsetek jego uczestników oscyluje pomiędzy 60% a 90% ogólnej liczby zatrudnionych w zależności od edycji.

W minionych edycjach wsparcie uzyskali:

  • Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi (dwukrotnie) Środki przeznaczono na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Z zebranych środków sfinansowano także m.in.  montaż specjalistycznej windy
  • Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole, Środki przeznaczono na remont placówki
  • Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci. Wsparcie przeznaczono na realizację programu "W szpitalu chcę być z mamą" realizowanego w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka - wsparcie w V i VI Edycji Programu. Z przekazanych środków sfinansowano rehabilitację i terapię dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz zakupiono niezbędne pomoce i sprzęt do usprawniania i przystosowywania do życia podopiecznych Stowarzyszenia.
  • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Dominikanek w Mielżynie k. Witkowa. Uzyskane środki zostały przeznaczone na remont domu pomocy społecznej.
  • Fundacja Szlachetny Bohater. Dzięki funduszom sfinansowano dla podopiecznego Florianka pierwszy turnus rehabilitacyjny w Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji "Zabajka" w Stawnicy. Fundacji udało się również zakupić wyposażenie dla Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu w postaci specjalistycznych neonatologicznych kocy grzewczych wraz z jednostką kontrolną dla noworodków.
  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Uśmiech Nadziei” z siedzibą w Łopiennie. Za uzyskane środki zorganizowano turnusy rehabilitacyjne dla podopiecznych, oraz sfinansowano zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
  • W jubileuszowej 10. edycji programu  zwycięzcą  programu została Fundacja Tęczowa Gromada z miejscowości Stare Miasto. Środki na rzecz tej organizacji będą zbierane przez cały 2019 rok.

W roku 2015 program 1+1=3 doceniły również władze Miasta Poznania. W piętnastej edycji konkursu o tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku pracownikom Volkswagen Poznań przyznano wyróżnienie w kategorii wolontariatu pracowniczego.