Września ma swój kieszonkowy las. To efekt konkursu „Niebieskie Granty” organizowanego przez Volkswagen Poznań

10 kwietnia 2024

Jednym z celów Volkswagen Poznań jest zrównoważony rozwój. Dlatego od wielu lat VWP wspiera działania na rzecz ochrony środowiska w sąsiedztwie zakładów. Organizacje pozarządowe najlepiej znają lokalne potrzeby, wiedzą jakie inicjatywy są potrzebne na danym terenie. Stąd pomysł na konkurs "Niebieskie Granty", którego celem jest propagowanie działań prośrodowiskowych z uwzględnieniem lokalnego partnerstwa.
 
Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał grant w wysokości 30 tys. zł na realizację projektu "Międzypokoleniowa inicjacja zakładania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki - etap I". W zeszłym tygodniu kilka pokoleń mieszkańców powiatu wrzesińskiego wspólnie z wolontariuszami z Volkswagen Poznań zasadziło 300 sadzonek, które dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, stworzyły pierwszy we Wrześni las kieszonkowy zasadzony metodą Miyawaki.
 
Czytaj też: Volkswagen Poznań rozwija zieloną logistykę
 
Zielona przestrzeń dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku i VWP
- Jako odpowiedzialny sąsiad i pracodawca jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w kształtowaniu naszego środowiska - zarówno poprzez finansowanie projektu sadzenia lasów kieszonkowych, jak i poprzez aktywny udział w sadzeniu tego innowacyjnego lasu - powiedział dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor Zakładu Crafter Volkswagen Poznań, który sam włączył się w akcję sadzenia. Celem stworzenia lasu kieszonkowego jest zachowanie naturalności i bioróżnorodności gatunków. W lasach sadzonych metodą Miyawakiego wykorzystuje się wyłącznie drzewa i krzewy gatunków rodzimych, naturalnie występujące w otoczeniu realizowanego projektu. Las Miyawakiego charakteryzuje sposób nasadzania roślin. Drzewa rosną w dużym zagęszczeniu, od 3 do 6 sztuk nam². W efekcie czego dwukrotnie przyśpieszony jest wzrost lasu. Głównym celem jest szybkie i efektywne przywrócenie lasów na terenach przekształconych przez człowieka.
 
- Gratuluję przedstawicielom Uniwersytetu Trzeciego Wieku pomysłu i energii potrzebnej do jego realizacji. Ich zaangażowanie zaowocowało projektem, który stworzy zieloną przestrzeń dla mieszkańców Wrześni. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w międzypokoleniowym tworzeniu lasu kieszonkowego - dodał dr Thomas Kreuzinger-Janik.
 
Las kieszonkowy, a później Wrzesiński Park Bioróżnorodności
Las kieszonkowy to pierwszy w tej lokalizacji obszar leśny. Docelowo powstanie tu Wrzesiński Park Bioróżnorodności. Sam konkurs "Niebieskie Granty" to przykład współpracy pomiędzy firmami i stowarzyszeniami. Każda ze stron dzieli się swoimi zasobami: nasza firma chce wspierać działania lokalnych organizacji pozarządowych na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu organizacje otrzymują niezbędne środki na ważne działania proekologiczne, a firma zyskuje merytorycznych partnerów do współpracy, którzy rozumieją lokalne potrzeby i wyzwania.
 
Czytaj też: VWP podwoi zatrudnienie w Dziale Rozwoju