Volkswagen zaprasza osoby z niepełnosprawnościami do zwiedzania fabryki we Wrześni

05 grudnia 2024

Ponad 20 tysięcy osób w mijającym roku zobaczyło na żywo, jak wygląda produkcja nowoczesnych samochodów w fabrykach Volkswagena w Poznaniu i Wrześni. Od trzeciego grudnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami największy producent samochodów w Polsce uruchomił możliwość zwiedzania zakładu we Wrześni również dla tej grupy społecznej. - Dla nas to naprawdę cenna inicjatywa. Jestem przekonana, że będzie cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla Agnieszka Kubicka, prezes fundacji Wózkowicze.
 
W 2023 roku firma Volkswagen Poznań obchodziła swoje 30-lecie działalności. Z tej okazji zarząd spółki zdecydował o otwarciu bram fabryk w Poznaniu i we Wrześni dla pasjonatów motoryzacji, rodzin z dziećmi, czy uczniów i studentów. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem, co potwierdzają liczby – ponad 20 tysięcy zwiedzających w samym 2024 roku. Rekordowym miesiącem był październik. Wówczas zakłady w Poznaniu i we Wrześni odwiedziło ok. 4 tysiące osób z Poznania, Wielkopolski, ale też kraju, czy zagranicy. Co istotne – zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.
 
Zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnościami
Wycieczki dla kolejnej grupy oficjalnie zostały uruchomione w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, czyli 3 grudnia. Trasa przebiega przez dział budowy karoserii oraz dział montażu, gdzie można zobaczyć, jak powstaje jeden z najnowocześniejszych samochodów dostawczych - model Crafter w różnych wersjach. Co jeszcze zwróci uwagę zwiedzających?
 
- Na pewno ogrom tej fabryki, skala robi ogromne wrażenie - opowiada Sebastian Mankiewicz z fundacji Wózkowicze, który wraz z Agnieszką Kubicką odwiedzili zakład we Wrześni w ramach wizyty pilotażowej. - Duże zainteresowanie wzbudziła praca robotów, to z jaką gracją wklejają szybę do samochodu oraz „wesele”, czyli moment łączenia podwozia z nadwoziem. Wszystko jest tam idealnie dopasowane - zaznaczają nasi rozmówcy. I dodają: - Przed pandemią mogliśmy bez problemu odwiedzać różne zakłady produkcyjne. Później się to wszystko zatrzymało. Cieszymy się, że Volkswagen wraca do tej dobrej praktyki.
Co jeszcze czeka na zainteresowanych? Można obejrzeć, jak wygląda praca w jednej z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych w Europie, a także usłyszeć o pracujących tam pszczołach, czy energii pozyskiwanej ze słońca.
 
Czytaj też: Volkswagen Poznań rozpoczął rozbudowę instalacji fotowoltaicznej w zakładzie we Wrześni
 
- Nasi goście zobaczą też pracowników, którzy tworzą to miejsce i nasze fabryki. Kobiety i mężczyzn pracujących na jednej linii, osoby doświadczone i te, które są na początku ścieżki zawodowej - zaznacza Katarzyna Salamończyk - Napierska, kierowniczka działu personalnego, odpowiadająca w Volkswagen Poznań za komunikacją, zarządzanie różnorodnością i employer branding.
Zgodnie z regulaminem na zwiedzania osoby z niepełnosprawnościami mogą zapisywać się codziennie na wszystkie dostępne terminy dotyczące zakładu we Wrześni. Co ważne - każda osoba z niepełnosprawnością musi mieć opiekuna bądź asystenta. Na klasę integracyjną/grupę może przypadać maksymalnie 5 osób z niepełnosprawnościami. Każda z nich musi mieć asystenta/opiekuna.
 
Czytaj też: Spółka Volkswagen Poznań została wyróżniona tytułem Top Employer 2024
 
Jak zapisać się na wycieczkę?
Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku od godziny 9:15 do 18:10 (z wyłączeniem dni nieprodukcyjnych). Wizyta trwa około 2 godziny i jest całkowicie bezpłatna. Aby się zarejestrować wystarczy wejść na stronę : https://volkswagen-poznan.pl/zwiedzanie-zakladow-volkswagen i wypełnić wymagane pola. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: zwiedzanieindywidualne@volkswagen-poznan.pl lub pod numerem telefonu: 883 398 479.
 
Przypomnijmy, że wycieczki do fabryk Volkswagena są możliwe dla osób powyżej 10 roku życia. Dla młodszych przewidziano „Fabrykę na wynos”. Z tego projektu w okresie od czerwca do października 2024 skorzystało ponad 3 tysiące dzieci z Poznania i powiatu poznańskiego.