Podniesienie świadomości jakościowej wśród firm tworzących łańcuch dostaw w polskim przemyśle motoryzacyjnym to główny cel organizowanej po raz trzeci ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej Dostawców Motoryzacyjnych. Głównym organizatorem wydarzenia jest Volkswagen Poznań, który wspierany jest przez pozostałe spółki koncernu Volkswagen AG w Polsce - Volkswagen Group Polska, Volkswagen Motor Polska, MAN Truck & Bus oraz firmę Sitech.
Do udziału w konferencji zaproszonych zostało 180 firm z całej Polski. Wśród nich znajdują się te, które już od kilku lat współpracują z niemieckim koncernem, jak również i te, które wkrótce będą miały szansę dostarczać części do nowych projektów.
Konferencja, którą organizujemy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na stałe wpisała się w kalendarz naszych aktywności z zakresu jakości. To wydarzenie jest doskonałą platformą komunikacji i współpracy pomiędzy polskimi dostawcami części, a spółkami z grupy Volkswagena - mówi Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań. Uwrażliwienie na kwestie jakości w całym łańcuchu dostaw jest bardzo ważnym elementem naszej filozofii produkcji samochodów. Nasze działania skutkują tym, że coraz więcej firm z Polski spełnia wymagania jakościowe koncernu VW, otrzymują zamówienia i tym samym tworzy nowe miejsca pracy – dodaje.
Szansa dla polskich dostawców
Na potwierdzenie tych słów przedstawiciele spółki przytaczają kilka faktów. Obecnie ok. 40% obrotu za części bezpośrednio produkcyjne (czyli te, które znajdują się w gotowym samochodzie) dostarczane do poznańskiej fabryki Volkswagena produkowanych jest przez dostawców zlokalizowanych na terenie Polski. Procentowy udział polskich przedsiębiorstw w wolumenie części pośrednio produkcyjnych jest jeszcze większy, ponieważ wynosi aż 80%. W chwili obecnej Volkswagen Poznań na stałe współpracuje z 72 polskimi dostawcami części bezpośrednio produkcyjnych” – mówi Marta Miśkiewicz, kierownik Local Content i Process Center.
Pozyskiwanie lokalnych dostawców przynosi obustronne korzyści.
Zależy nam na tym, aby pozyskiwać możliwie jak najwięcej dostawców krajowych. To oznacza dla nas ograniczenie kosztów logistyki i transportu. Niezależnie jednak, czy będzie to dostawca z Polski, Niemiec czy jakiegokolwiek innego państwa świata, musi on spełniać nasze wymagania jakościowe. Dlatego też staramy się wspierać polskich dostawców w ciągłym podnoszeniu jakości. To zwiększa ich konkurencyjność, ilość zamówień, a w konsekwencji skutkuje tworzeniem nowych miejsc pracy.
Crafter z Polski
Podczas Konferencji obecni będą również przedstawiciele PAIZ oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będą oni zachęcać producentów części do lokowania swoich zakładów na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywizacji Gospodarczej, gdzie od 2016 roku produkowana będzie nowa generacja modelu Volkswagena Crafter. Przyszła fabryka zajmie 220 ha z ponad 330 ha przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą.
Decyzja o zlokalizowaniu inwestycji określanej największym projektem we współczesnej historii Volkswagena jest potwierdzeniem zaufania, jakim koncern darzy Polskę i Polaków. Zaufanie to zostało zbudowane m.in. w Poznaniu, gdzie obecnie produkowane są modele Caddy oraz Transporter T5 na potrzeby rynków motoryzacyjnych całego świata. Wysoka jakość wytwarzanych tutaj aut była jednym z argumentów przemawiających za zlokalizowaniem fabryki w Polsce. To nas zobowiązuje do tego, aby ciągle utrzymywać najwyższą jakość oferowanych produktów. Czy to obecnie Caddy, czy w przyszłości Crafter, auta z naszych fabryk muszą spełniać oczekiwania jakościowe naszych klientów. Jestem przekonany, że organizowana Konferencja przyczyni się do realizacji naszych celów – zakończył Prezes Jens Ocksen.