Volkswagen Poznań rozwija szkolnictwo zawodowe

20 września 2016

66 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w klasach patronackich, prowadzonych przez Volkswagen Poznań we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. Tymczasem 12 uczniów z Wrześni i okolic od nowego roku szkolnego  zaczęło naukę w klasie patronackiej prowadzonej we współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Dzisiaj w siedzibie Volkswagen Poznań spotkali się dyrektorzy szkół, zarząd, uczniowie i  nauczyciele, by uroczyście zainaugurować nowy rok szkolny.

Volkswagen Poznań od 2005 roku współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu a od 2016 roku z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W Swarzędzu firma prowadzi klasy patronackie w zawodach: monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych oraz mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. We Wrześni natomiast uruchomiona została klasa w zawodzie mechanik precyzyjny. To efekt obecności Volkswagena we Wrześni, gdzie powstała nowa fabryka produkująca model  VW Crafter  oraz efekt  współpracy z władzami samorządowymi
i poddostawcami.

My nie tylko szkolimy uczniów, ale również wypłacamy wynagrodzenie za pracę w ramach zajęć praktycznych. Poza tym, uczniowie biorą udział w różnego typu szkoleniach koncernowych, na przykład wyjeżdżają na wymiany uczniowskie do Niemiec. Najlepsi uczniowie w ramach nagrody mogą wygrać staż w niemieckiej fabryce. Dzięki temu skupiamy się nie tylko na fachowym przygotowaniu uczniów, ale również na rozwoju interkulturowym – podkreśla Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji Volkswagen Poznań.

Uczniowie Volkswagen Poznań oprócz praktycznej nauki zawodu mają też rozszerzony program nauki języka niemieckiego. Kończąc szkołę mają nie tylko wszystkie stosowne do kierunku nauki polskie egzaminy, ale również możliwość uzyskania  niemieckiego  certyfikatu AHK, który potwierdza wykształcenie  i umożliwia pracę w wielu krajach Unii Europejskiej. Wszyscy absolwenci, którzy spełnili kryteria przyjęć, po zakończeniu kształcenia zasilili szeregi załogi Volkswagen Poznań. Jest to do tej pory imponująca odsetek 86 procent  absolwentów.

W nowej klasie we Wrześni uczy się obecnie 20 uczniów.  Spośród  nich 12 zostało pracownikami młodocianymi Volkswagen Poznań, zaś pozostałych  8  - firmy Gestamp, która jest dostawcą części do karoserii do fabryki Volkswagena
w Antoninku oraz w Białężycach k. Wrześni.

Oprócz klasy w zawodzie mechanika precyzyjnego, Volkswagen Poznań  już teraz prowadzi wstępne rozmowy na temat powoływania w przyszłości kolejnych klas patronackich we Wrześni. Mają to być zawody związane z lakiernictwem  oraz  blacharstwem samochodowym.