Volkswagen Poznań i Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu podpisały porozumienie o współpracy

26 lutego 2015

Wspólne projekty badawczo- rozwojowe, wymiana doświadczeń oraz współpraca w zakresie ergonomii miejsc pracy to tylko niektóre punkty porozumienia o współpracy, które zostało podpisane w dniu dzisiejszym przez przedstawicieli Volkswagen Poznań oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Uroczystego podpisania porozumienia dokonali wspólnie: Jolanta Musielak, Członek Zarządu Volkswagen Poznań ds. Personalnych oraz Rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński. „Bardzo cieszę się, że nawiązaliśmy współpracę z kolejną poznańską wyższą uczelnią. Do Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dołączyła dzisiaj Akademia Wychowania Fizycznego. – mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych w Volkswagen Poznań

Współpraca pomiędzy Spółką, a Uczelnią ma dotyczyć m.in wspólnych projektów badawczo- rozwojowych oraz działań w zakresie ergonomizacji miejsc pracy. Porozumienie zostało podpisane na okres 5 lat z możliwością jego przedłużenia na czas nieokreślony.

Pracownicy naukowi uczelni będą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia oraz projektowania ergonomicznych miejsc pracy. Będą oni również, wspólnie z pracownikami Działu Ochrony Zdrowia VWP, przygotowywać zestawy ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie określonych partii mięśni. Ponadto w przyszłości opracują oni również zestaw porad dotyczących zasad zdrowego odżywiania w odniesieniu do konkretnych grup pracowników. „Volkswagen Poznań, zatrudniający ok. 7000 pracowników to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce.  Chcemy być jednak nie tylko największym, ale również najlepszym pracodawcom w regionie. W związku z tym podejmujemy wiele działań, które sprawiają, że miejsce pracy i zakres wykonywanych przy nim czynności są jak najbardziej naturalne, przyjazne pracownikom. Dokładamy wiele starań, by pracownicy nie musieli wykonywać zbędnych ruchów i nie byli narażeni na jakiekolwiek przeciążenia” – dodaje Jolanta Musielak z VW Poznań.

O tym jak ważne są to temat przekonywała także prof. M. Ogurkowska z Katedry Biomechaniki AWF: „Statystyki wskazują, że ok. 90% populacji w pewnym wieku ma problemy z kręgosłupem. Dlatego też tak ważne jest to, aby odpowiednio wcześniej zadbać o profilaktykę oraz odpowiednie nawyki w tym zakresie. Wspólnie z pracownikami Volkswagen Poznań będziemy m.in. prowadzić obserwację miejsc pracy z punktu widzenia biomechaniki, a następnie będziemy dostosowywać je tak, by minimalizować obciążenia dla pracowników. Bardzo cieszy mnie podejście firmy do tematów związanych z ergonomią miejsc pracy- to rzadko spotykany przykład troski o pracowników”.

Na współpracy skorzystają także studenci oraz absolwenci AWF. W ramach praktyk, staży oraz grup roboczych będą oni wspierać bieżące działania Działu Ochrony Zdrowia VW Poznań w zakresie ergonomii oraz licznych akcji prozdrowotniościowych.

Dotychczas Volkswagen Poznań współpracuje przy różnych projektach z trzema poznańskimi uczelniami wyższymi– Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Wymiernym efektem tej współpracy są uruchomione dwa lata temu wspólnie z Politechniką Poznańską studia dualne, czyli tzw. studia o profilu praktycznym.  Ten innowacyjny w naszym kraju model kształcenia jest bardzo popularny w Niemczech. W ramach studiów studenci zdobywają nie tylko wiedzę akademicką, ale również bezcenne doświadczenie zawodowe. W czasie trwania programu część zajęć studenci odbywają w siedzibie VWP, gdzie uczestniczą w bieżących pracach działów fachowych.