Volkswagen Poznań gratuluje studentom PUT Motorsport. Udany debiut na torze Hockenheim Ring podczas prestiżowych zawodów Formula Student 2015

15 sierpnia 2015

W niedzielę 2 sierpnia zakończyły się tygodniowe zawody studentów Formula Student 2015 na słynnym torze Hockenheim Ring w Niemczech. Team z Politechniki Poznańskiej zajął 24 miejsce na ponad 70 drużyn studenckich z całego świata.

Volkswagen Poznań wspiera team PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej. Grupa 18 studentów od zera zaprojektowała i zbudowała wyścigowy bolid na międzynarodowe zawody Formula Student 2015 odbywające się na Torze Hockenheim Ring niedaleko Stuttgartu w Niemczech. W tym roku w zawodach brało udział ponad 70 zespołów w kategorii silników spalinowych oraz 40 w kategorii silników elektrycznych. W tych najbardziej znanych zawodach Formuly Student w tym roku wzięło udział ponad 3000 studentów uczelni technicznych z 34 krajów.

Trwające blisko tydzień zawody bolidów składają się z licznych testów sprawnościowych i prezentacji biznesowych. Aby zakwalifikować się do zawodów, studenci muszą przejść szereg konkurencji, w tym najbardziej widowiskowy test wytrzymałości bolidu, tzw. Endurance, podczas którego bolid w najkrótszym czasie musi pokonać dystans 20 km. Pozostałe konkurencje to m.in. pętla na czas (tzw. Autocross), test przyspieszenia (Acceleration) a także prezentacje kosztów przedsięwzięcia i prezentacja przed potencjalnym inwestorem. Wygrywa zespół, który nie tylko zbuduje najszybszy, najbardziej wytrzymały bolid wyścigowy, ale również najlepiej go zaprezentuje.

„Projekt Formula Student idealnie łączy pasję do innowacji z nauką zarządzania projektem. Dlatego właśnie Volkswagen Poznań wspiera zespół PUT Motorsport finansowo oraz poprzez doradztwo techniczne i biznesowe”, mówi Monika Hajbowicz, Kierownik Komunikacji w Volkswagen Poznań Sp. Z o.o. „Właśnie to połączenie wiedzy inżynierskiej zdobytej na studiach z zaangażowaniem i pracą w zespole decyduje o powodzeniu bolidu. Ten projekt pokazuje jak innowacyjni potrafią być młodzi inżynierowie”, dodaje Monika Hajbowicz.

Cały rok pracy projektowej przyniósł bardzo dobre efekty. Zespół Politechniki Poznańskiej może się poszczycić jednym z najlepszych debiutów w historii zawodów Formula Student. Jak mówi Mikołaj Zygmański, lider projektu: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi z osiągniętego wyniku. Samo przejście wszystkich konkurencji jest już niemałym osiągnięciem. Otrzymaliśmy bardzo dobre noty, to motywuje nas do dalszych startów”.

Zespół młodych inżynierów z Politechniki Poznańskiej to 18 osób, w tym 3 dziewczyny. Trzymamy kciuki za kolejny start w zawodach na torze w Gyoer na Węgrzech od 20 sierpnia.

Zawody Formula Student są bardzo popularne w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i chętnie biorą w nich udział wyższe uczelnie techniczne. Udział w zawodach daje studentom możliwość sprawdzenia umiejętności w praktyce, a zarazem wymiany doświadczeń i nauki od najlepszych praktyków przemysłu motoryzacyjnego.