Rekrutacja do klas patronackich Volkswagen Poznań rozpoczęta

14 czerwca 2020

Począwszy od tego tygodnia uczniowie chcący kształcić się i zdobywać zawód w szkołach zawodowych współpracujących z Volkswagen Poznań mogą składać wnioski o przyjęcie do jednej z klas patronackich. Absolwenci szkół podstawowych do wyboru mają aż cztery różne kierunki kształcenia w dwóch szkołach: w Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu oraz w Zespole Szkół Politechnicznych Wrześni.  Czas na złożenie niezbędnych dokumentów upływa 10.07.

Volkswagen Poznań już od 15 lat umożliwia zdobycie wykształcenia i doświadczenia zawodowego odpowiadającego najwyższym europejskim standardom. „Nowe czasy wymagają nowych, unikatowych kompetencji i dlatego oferta edukacyjna oraz program nauczania są na bieżąco dostosowywane do potrzeb rynku i nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym” wyjaśnia Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań i dodaje

„Coraz większą rolę na rynku pracy odgrywają wiedza i umiejętności z zakresu IT, automatyki czy robotyki, dlatego dbamy o to by uczniowie podczas realizowanych w Volkswagen Poznań praktyk mieli dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.”

Volkswagen Poznań patronuje czterem klasom, w których uczniowie w trybie dualnym zdobywają wiedzę teoretyczną i łączą ją z praktyką zawodową w zakładach Volkswagen Poznań. Proces edukacyjny rozłożony jest na trzy lata. Na zakończenie przechodzą oni polski egzamin zawodowy wg. procedur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak również opcjonalnie egzamin niemiecki przed Polsko- Niemiecką Izbą Przemysłowo–Handlową AHK, uprawniający do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej. Uczniowie mają także szansę podnoszenia swoich kwalifikacji językowych dzięki nauce języka niemieckiego w trybie rozszerzonym oraz wymianom zagranicznym.

Do wyboru kandydatów są następujące kierunki kształcenia:

Zespół Szkół Nr 1 w Swarzędzu:

  • Elektromechanik pojazdów samochodowych
  • Automatyk
  • Operator maszyn i urządzeń odlewniczych

Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni

  • Mechanik precyzyjny

Dotychczas w ramach realizowanego konsekwentnie programu kształcenia zawodowego firma może pochwalić się 525 absolwentami, z których 461 spełniło kryteria i zostało zatrudnionych w przedsiębiorstwie po ukończeniu szkoły, co stanowi blisko 88% osób kończących naukę w klasach patronackich.

Volkswagen Poznań postawił na strategiczne działania w zakresie kształcenia zawodowego już w 2005. Od 15 lat spółka współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, a od 2016 roku z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. To efekt obecności Volkswagena we Wrześni, gdzie powstała nowa fabryka produkująca model VW Crafter oraz wynik  współpracy z władzami samorządowymi i poddostawcami.