Rekordowy rok w 25-letniej historii Volkswagen Poznań

30 stycznia 2018

Blisko 240 tysięcy wyprodukowanych samochodów, wzrost zatrudnienia do ponad 11 tysięcy osób, rekordowa produkcja odlewów – takimi wynikami zakończył 2017 rok Volkswagen Poznań. Do tych rekordów w produkcji dodać należy fakt, że nowa fabryka modelu VW Crafter we Wrześni uruchomiła już produkcję wszystkich z 69 zaplanowanych wariantów. A to oznacza, że produkcja Craftera w tym roku osiągnie 70 tysięcy sztuk.

To był bardzo ciekawy i intensywny rok dla naszej firmy – podsumowuje Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań.  – Zrealizowaliśmy wiele projektów w różnych obszarach działania fabryki, między innymi wystartowaliśmy z produkcją nowych wariantów Craftera, zamknęliśmy proces negocjacji ze związkiem zawodowym. Przygotowujemy się też do rozbudowy zakładu w Antoninku, która rozpocznie się niebawem i pozwoli na to, by w 2020 roku zakład był gotowy na produkcję nowego auta – Caddy 5, także w wersji z alternatywnym napędem.

Znaczne zwiększenie produkcji odnotowano również w wypadku Caddy – w 2017 roku z taśm fabryki w Poznaniu zjechało 164 668 egzemplarzy, czyli najwięcej od czasu powstania Volkswagen Poznań w 1993 roku. W stosunku do poprzedniego roku liczba wyprodukowanych Caddy zwiększyła się w 2017 roku o 3,8 procent.

Osiągnięcie takiej liczby w produkcji  samochodów  wymagało od nas dużej dyscypliny i ogromnego zaangażowania naszych pracowników – zauważa Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu Caddy/T w Antoninku.

Ponad 40 tysięcy pojazdów użytkowych wyprodukowano we Wrześni w pierwszym roku po jej uruchomieniu. W tej chwili dostępne są już wszystkie
 z 69 wariantów pojazdów.

W przyszłym roku powstanie też u nas osobowa wersja Craftera – zapowiada Ralf Nitzschke, szef Zakładu Crafter we Wrześni. – Najważniejsze, że działamy zgodnie z planem, odpowiadając na oczekiwania klientów – dodaje.

Z kolei Odlewnia Volkswagen Poznań zamknęła rok 2017 wynikiem 4 562 460 wyprodukowanych komponentów, tj. o 100 989  więcej niż w roku 2016, zużywając tym samym 29 524 ton aluminium. W 2017 roku Odlewnia Volkswagen Poznań obrała nowy kierunek w stronę elektromobilności. W sierpniu zakład uzyskał zlecenie na produkcję obudowy przekładni dla modułowej platformy MEB do budowy samochodów  z  napędem elektrycznym.

- Uczestnictwo w projekcie dotyczącym budowy pojazdów elektrycznych jest dla nas bardzo ważne. Poszerzenie portfolio produktów Odlewni Volkswagen Poznań gwarantuje bezpieczną przyszłość dla zakładu, jak również dla jego pracowników – mówi dr Thomas Kreuzinger- Janik, Dyrektor Odlewni VWP.

Zakład Zabudów Specjalnych Volkswagen Poznań zakończył 2017 rok najlepszym  wynikiem w historii, zabudowując blisko 60 tysięcy pojazdów, między innymi dla polskiej i niemieckiej  policji.

Cztery zakłady Volkswagen Poznań zatrudniały na koniec 2017 roku blisko 11 tysięcy osób, co sprawia, że firma jest największym pracodawcą w Wielkopolsce i jednym z największych w Polsce.

Zakończyliśmy negocjacje płacowe, przygotowujemy się do kolejnych rekrutacji
i uruchomienia trzeciej zmiany w zakładzie Craftera we Wrześni
 – mówi Jolanta Musielak, członek Zarządu ds.  Personalnych i Organizacji Volkswagen Poznań.
– Przed nami wiele wyzwań związanych z digitalizacją, zmianami demograficznymi oraz przystosowaniem pracowników do produkcji 4.0.

W Volkswagen Poznań wszyscy pracownicy objęci są opieką zdrowotną na terenie poszczególnych zakładów. Dodatkowo mają możliwość przystąpienia do Pakietu Medycznego, który w zakresie podstawowym jest opłacany przez pracodawcę, 
a także mogą skorzystać z Pracowniczego Programu Emerytalnego.