Nowe technologie, nowy zakład: Premier Polski, Beata Szydło oraz Kanclerz Niemiec, Angela Merkel oraz podczas dzisiejszego zwiedzania targów w Hanowerze (24-28 Kwietnia 2017, krajem partnerskim targów jest Polska) odwiedziły stoisko Volkswagen Samochody Użytkowe. Matthias Müller, Prezes Zarządu Koncernu Volkswagen AG oraz dr Eckhard Scholz, Prezes Zarządu Marki Samochody Użytkowe informowali o strategiach oraz projektach związanych z cyfryzacją oraz e-mobilnością na bazie lekkich samochodów użytkowych. Na stoisku zaprezentowany został pojazd testowy wersji e-Crafter. Model ten już pod koniec tego roku będzie dostarczany do klientów.
Müller określił e-Craftera jako potwierdzenie wymogu koncernu w procesie znaczącego współkształtowania mobilności pojazdów w przyszłości: „Volkswagen jako cel obrał sobie, zostać globalnym liderem usług zrównoważonej mobilności. Chcemy tworzyć standardy w zakresie elektromobilności oraz usług mobilnościowych. Pod tym względem potrzeby naszych klientów stają się dla nas centralnym punktem.” W krótkim czasie rozpoczęto szereg projektów, których celem jest ożywienie programu przyszłościowego „TOGETHER – Strategia 2025". Müller: „Zmiany nabierają tempa: Widoczne są już postępy w całym koncernie oraz wszystkich markach.”
Ważnym kamieniem milowym ofensywy związanej z elektryfikacją pojazdów jest e-Crafter, produkt Volkswagen Samochody Użytkowe. Scholz wyjaśniał: „e-Crafter został skonstruowany z myślą o bezemisyjnym użytkowaniu w ruchu miejskim i tym samym staje się interesującym pojazdem dla firm kurierskich oraz spedycyjnych, odpowiadając na ciągle rosnącą potrzebę dostaw do rozwijających się centrów miast. Pierwsze e-Craftery będą użytkowane jeszcze w 2017 roku przez naszych klientów logistycznych”. Zasięg e-Craftera pozwala na pokonanie ponad 200 kilometrów, w pojeździe zwiększono możliwość załadunku o 1,7 tony oraz umożliwiono pełną pojemność ładunkową, tak jak w przypadku wersji z silnikiem spalinowym.
Fabryka Craftera we Wrześni/Polska
Odnosząca sukcesy wersja Craftera, wyposażona w silnik spalinowy („International Van of the Year 2017“) produkowana jest we Wrześni, przez Volkswagen Samochody Użytkowe. Po fazie rozruchu produkowanych będzie tam ok. 100 000 pojazdów Craftera rocznie, a zatrudnienie znajdzie ok. 3000 pracowników. Września, po zakładzie w Poznaniu, jest drugą lokalizacją Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Wolumen inwestycyjny w wysokości 800 milionów Euro powoduje, że zakład we Wrześni stał się największą dotychczas inwestycją zagraniczną w Polsce. Koncern Volkswagena zatrudnia tam ok. 16 500 pracowników.
Cyfrowe narzędzia rozwojowe
Na stoisku targowym w Hanowerze prezentowane są cyfrowe narzędzia rozwojowe stosowane we Wrześni, jak np. „cyfrowy stół planistyczny”. Poprzez integrację sterowania za pomocą gestów oraz współpracę pomiędzy sprzętem i oprogramowaniem, planiści mogą pracować w wirtualnej fabryce, oceniać, porównywać poszczególne warianty już podczas ich projektowania oraz je optymalizować. Dzięki temu możliwe staje się osiąganie jakościowo zaawansowanych wyników planistycznych w krótkim czasie. Ponadto umożliwione jest zabezpieczenie procesów planowania we wczesnej fazie projektu oraz zredukowana zostaje ilość zmian, wprowadzanych w czasie pracy właściwej urządzeń. Goście, odwiedzający stoisko Volkswagen Samochody Użytkowe mogą udać się na wirtualny spacer przez skonstruowaną fabrykę, aby przyjrzeć się specjalnym konstrukcjom oraz rozwiązaniom.