Pracownicy Volkswagen Poznań po raz kolejny pomagają. Finał 15. edycji programu „1+1=3”

13 grudnia 2024

200 tysięcy złotych przekazali pracownicy Volkswagen Poznań na rzecz fundacji „Dzieciaki Czwórki” ze Swarzędza. Pieniądze pochodzą z zakończonej właśnie 15. edycji programu „1+1=3”. - To wsparcie jest dla nas bardzo cenne - podkreśla Maja Szwanka, prezes fundacji. I dodaje: - Dzięki tym funduszom możemy realnie pomóc naszym podopiecznym.
 
Zebrana w tym roku kwota jest najwyższą z dotychczasowych edycji programu „1+1=3”. Łącznie, od 2009 roku, załoga największego producenta samochodów w Polsce przekazała ponad 1,5 miliona złotych dla potrzebujących. Jak ten program funkcjonuje w praktyce?
 
- Uczestnictwo w akcji jest dobrowolne. Pracownicy wyrażają zgodę na comiesięczne potrącanie z pensji zadeklarowanej kwoty oraz sami wybierają organizację, którą w danym roku będą wspierać  – tłumaczy Piotr Olbryś, przewodniczący zakładowej „Solidarności”, która jest współorganizatorem „1+1=3” w Volkswagen Poznań. - Jestem dumny, że mamy taką załogę. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć tę inicjatywę – podkreśla Piotr Olbryś.
 
Program „1+1=3” jest wspierany, także finansowo, przez zarząd spółki.
 
- Nasi pracownicy od lat angażują się w tę akcję całym sercem. To niesamowite jak wiele dobrego możemy uczynić działając wspólnie. Cieszę się śledząc dokonania beneficjentów programu, ponieważ ich działania potwierdzają, że nasze wsparcie ma naprawdę sens - mówi Jolanta Musielak, członkini zarządu do spraw personalnych w Volkswagen Poznań.
Czytaj też: Zostań Świętym Mikołajem
 
Winda, remonty, czy specjalistyczny sprzęt
Jakie pomysły na wykorzystanie tych pieniędzy mają fundacje i stowarzyszenia? Okazuje się, że bardzo różne. Dzięki przekazanym funduszom udało się m. in. zakupić i zainstalować specjalistyczną windę dla dzieci leczonych w poradni onkologicznej.  Innymi projektami, które wspierali pracownicy Volkswagen Poznań były m. in.: budowa centrum rehabilitacyjnego dla podopiecznych „Stowarzyszenia Równy Start” w Poznaniu, remont placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole czy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Mielżynie k. Witkowa. Pieniądze z programu służyły też do realizacji autorskich programów, jak ten organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci "W szpitalu chcę być z mamą", a także turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech Nadziei” oraz podopiecznych Fundacji Szlachetny Bohater. Cześć pieniędzy organizacje przekazywały na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.
 
„Dzieciaki Czwórki” już od 2022 roku z Volkswagen Poznań
„Dzieciaki Czwórki” to organizacja, która szczególnie zaskarbiła sobie serca pracowników Volkswagen Poznań. Oni już od 3 lat nieprzerwanie wspierają tę fundację. Łącznie przekazali jej ponad 477 tysięcy złotych.
Zapytana o dotychczasowe realizacje i plany na przyszłość Maja Szwanka, prezes fundacji „Dzieciaki Czwórki” odpowiada:
 
- Dzięki szczodrości, za którą jesteśmy ogromnie wdzięczni, udało nam się wyremontować i dostosować do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących pomieszczenia. Sale zaopatrzono między innymi w unikalny instrument muzyczny zaprojektowany do wszechstronnego rozwoju dzieci, zarówno psychicznego, jak i fizycznego oraz w słuchawki, które przewodzą dźwięki poprzez wibrację kości. Wybudowaliśmy także muzyczną ścieżkę sensoryczną, a także dofinansowaliśmy wycieczki i zajęcia edukacyjne dla naszych podopiecznych. W planach mamy wybudowanie „Małpiego Gaju” oraz zakup tablic multimedialnych – podsumowuje Maja Szwanka.
Czytaj też: Wsparcie ma sens
 
Nowa edycja, nowa organizacja
Właśnie rozpoczęła się kolejna 16. już edycja programu „1+1=3”. W nadchodzącym roku pracownicy Volkswagen Poznań będą zbierać pieniądze na nową organizację -  Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. To ją wybrała załoga w drodze głosowania. Czy uda się pobić kolejny rekord zbiórki? O tym przekonamy się już za rok.