Młodzi grają na piątkę!

05 listopada 2013

Już wkrótce Poznań stanie się stolicą szczypiorniaka dla najmłodszych. Rusza bowiem V edycja Volkswagen Poznań Mini Handball. Rozgrywki, którym patronuje Wielkopolski Związek Piłki Ręcznej i wielokrotny reprezentant Polski w piłce ręcznej – Artur Siódmiak, będą świętem sportu zarówno dla uczestników, jak i kibiców szczypiorniaka. Dotychczas w akcji wzięło udział ponad 850 dzieci.

Inauguracja Volkswagen Poznań Mini Handball odbędzie się w najbliższy czwartek, 14 listopada w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu. Pojawi się na niej Artur Siódmiak, którego rzut w meczu z Norwegią podczas MŚ w piłce ręcznej w 2009 roku przeszedł do historii polskiego sportu. Po raz czwarty będzie on ambasadorem akcji.

– Uczestnictwo w cyklu turniejów daje dzieciom możliwość nie tylko sportowego, ale również intelektualnego rozwoju. Uczy kreatywnego myślenia, współzawodnictwa, pracy w grupie, realizacji określonych celów, a co najważniejsze propaguje zdrowy tryb życia – tłumaczy swoje zaangażowanie w projekt Siódmiak. – To dobrze, że takie firmy jak Volkswagen Poznań wspierają rozwój szczypiorniaka.

W programie Volkswagen Poznań Mini Handball uczestniczą 15-osobowe drużyny uczniów z klas trzecich szkół podstawowych, które rozgrywają mecze w ramach wydzielonych grup (Wilda, Antoninek i Swarzędz). Zespoły walczą o udział w wielkim finale zaplanowanym pod koniec roku szkolnego. Jubileuszowa edycja akcji będzie wyjątkowa.

– W tym roku łączna liczba uczestników programu przekroczy 1000. Wysoka frekwencja i zaangażowanie młodych sportowców są dla nas powodem do dumy – mówi Michael Kleiss, Prezes Volkswagen Poznań. – Zainteresowanie zawodami pokazuje, że w Poznaniu i okolicach istnieje zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Zależy nam więc na tym, by w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wspierać edukację najmłodszych nie tylko w zakresie ekologii, ale również sportu.

Program pozwala dzieciom na rozwijanie swoich umiejętności i pasji do piłki ręcznej. Po zakończonej rywalizacji mogą one kontynuować przygodę z piłką ręczną w ramach Akademii Szczypiorniaka – cyklu bezpłatnych zajęć prowadzonych przez zawodniczki AZS AWF Volkswagen Poznań. Absolwenci Akademii są wzmocnieniem dla młodzieżowych klubów sportowych. Mini Handball stanowi więc dla najmłodszych pierwszy krok do realizacji ich marzeń. Celem programu jest również promocja szczypiorniaka jako sposobu na aktywne spędzanie czasu wolnego.

– Jestem przekonany, że cały projekt przyczyni się do popularyzacji piłki ręcznej wśród młodych ludzi i dostarczy nam wszystkim wielu niezapomnianych emocji – zapowiada Marek Werle, Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej patronującego akcji.

W ramach Volkswagen Poznań Mini Handball rozegranych zostanie łącznie 114 spotkań podczas 22 turniejów lokalnych. W poprzedniej edycji bezkonkurencyjni okazali się młodzi szczypiorniści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu. Kto w tym roku okaże się najlepszy? Dowiemy się tego na przełomie maja i czerwca 2014 podczas Wielkiego Finału V Edycji Programu.

Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.minihandball.pl.