Krok w stronę fundamentalnej restrukturyzacji ekologicznej – Grupa Volkswagen zobowiązuje się do osiągnięcia celu 120g CO2

30 marca 2012

 • Ambitne nowe cele środowiskowe
 • 30 % graniczenia emisji CO2 w okresie od 2006 do 2015
 • Plan emisji poniżej 120 gramów CO2/km po raz pierwszy w roku 2015
 • Ponad dwie trzecie z programu inwestycyjnego w wysokości 62,4 mld euro na okres do roku 2016 ma być wydane na sprawniejsze pojazdy, układy napędowe i technologie oraz produkcję przyjazną środowisku
 • Każda nowa generacja modelu będzie średnio 10 do 15 % sprawniejsza niż poprzednia
 • Produkcja Grupy ma być bardziej przyjazna środowiskowo o 25 % do roku 2018
 • Redukcja o 40 % emisji gazów cieplarnianych związanych z dostawami energii związanymi z produkcją do roku 2020
 • Około 600 mln euro ma być zainwestowane w szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce czy elektrownie wodne

Grupa Volkswagen Group podnosi poprzeczkę w zakresie ochrony środowiska i nakłada sobie ambitne nowe cele środowiskowe. W związku z tym, Grupa wyda ponad dwie trzecie z programu inwestycyjnego w kwocie 62,4 mld euro w najbliższych pięciu latach bezpośrednio lub pośrednio na sprawniejsze pojazdy, nowe układy napędowe i technologie oraz produkcję przyjazną środowisku w swoich zakładach na całym świecie. “Genewa 2012 oznacza początek fundamentalnej ekologicznej restrukturyzacji Grupy Volkswagen”, Prof. Dr Martin Winterkorn, Prezes Zarządu Grupy Volkswagen ogłosił we wtorek na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. „Naszym celem jest, aby Volkswagen stał się także czołowym producentem samochodów w kategoriach ekologicznych,”

Volkswagen oznacza odpowiedzialne postępowanie wobec pracowników, społeczeństwa i środowiska. “To właśnie jest podstawowy element i serce naszej Strategii do roku 2018. Aby zająć czołową pozycję startowej i zachować prowadzenie przez długi okres, trzeba zrozumieć wszystkie te wymiary naszej działalności i stosowanie ich w sposób przekonujący na każdym poziomie,” mówi Winterkorn i kontynuuje: “Podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej jeśli chodzi o środowisko.”

W tym kontekście stwierdził, że Grupa zmniejszy emisje CO2 przez swoja nową flotę europejską o około 30 % w okresie od 2006 do 2015 roku. “W związku z tym, flota Grupy Volkswagen w roku 2015 będzie mieścić się poniżej ważnego progu of 120 gramów CO2 na kilometr po raz pierwszy,” ogłosił Winterkorn. Dalej mówił, że każda nowa generacja modelu będzie średnio 10 do 15 % sprawniejsza niż poprzednia

Modular Transverse Toolkit: Technologie wydajnościowe dostępne jako standard we wszystkich nowych modelach


Według Winterkorna, platforma „Modular Transverse Toolkit” (MQB) przyniesie istotną poprawę w sprawności i sprawi, że alternatywne technologie układów napędowych staną się dostępne we wszystkich markach i segmentach. „W oparciu o MQB, technologie sprawnościowe Grupy Volkswagen będą dostępne jako as standard we wszystkich nowych modelach w najbliższych latach. Kolejnym dużym krokiem w tym roku to Audi A3 i nasz najlepiej sprzedający się model - Golf”, powiedział Winterkorn. Ogłosił rok 2013 „rokiem e-mobilności” dla Volkswagena, poczynając od e-up!, po czym nastąpią dalsze całkowicie elektryczne lub częściowo elektryczne pojazdy w wielu markach Grupy.

25 % poprawy w przyjaźni dla środowiska w produkcji.
Przyjazna środowisku produkcja i środowiskowe zasoby energetyczne to punkt podstawowy wielomiliardowego programu inwestycyjnego. Według Winterkorna: „Volkswagen nie tylko pracuje nad rozwojem najbardziej przyjaznych środowisku pojazdów, ale także na zbudowaniu ich tak, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku. Dlatego właśnie wyznaczyliśmy sobie cel, aby produkcja Grupy Volkswagen była o 25% bardziej przyjazna środowisku do roku 2018.”

Ogłosił także, że Grupa planuje ograniczenie o 40% emisji gazów cieplarnianych związanych z dostawami energii związanymi z produkcją do roku 2020: „W tym celu zainwestujemy około 600 mln euro w szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce czy elektrownie wodne.”

Prezentacja celów Grupy Volkswagen:

 • Grupa Volkswagen zainwestuje 62,4 mld euro na całym świecie plus dodatkowo 14 mld euro w Chinach w okresie do roku 2016. Ponad dwie trzecie z tego programu inwestycyjnego zostanie wydanych bezpośrednio lub pośrednio na sprawniejsze pojazdy, nowe układy napędowe i technologie oraz produkcję przyjazną środowisku w swoich zakładach na całym świecie.
 • Emisja CO2 przez europejską flotę nowych pojazdów zostanie zmniejszona o około 30 % w okresie od 2006 do 2015 roku – emisja ma być poniżej progu 120 gramów CO2/km po raz pierwszy w roku 2015.
 • Każdy nowa generacja modelu będzie średnio 10 do 15 % sprawniejsza niż poprzednik.
 • Ma nastąpić poprawa o 25% w dostosowaniu do środowiska w produkcji Grupy Volkswagen do roku 2018. Konkretnie, oznacza to zmniejszenie o 25% zużycia energii i wody, mniej odpadów i emisji.
 • Redukcja o 40 % emisji gazów cieplarnianych związanych z dostawami energii związanymi z produkcją do roku 2020.
 • W tym celu około 600 mln euro ma być zainwestowane w szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce czy elektrownie wodne.