Konkurs na rzeźbę rozstrzygnięty!

20 sierpnia 2016

Znamy już zwycięzcę konkursu na rzeźbę plenerową jaka ma stanąć na terenie budowanej fabryki Volkswagena w Białężycach koło Wrześni. Zwycięzcą okazał się Patryk Gniedziejko z Białegostoku, z wykształcenia mgr inż. architekt krajobrazu, pasjonat sztuki oraz architektury. Jego pomysł  „Volk’ i Space” zakłada budowę instalacji będącej jednocześnie strefą wypoczynku dla pracowników fabryki. Kształt i forma mają nawiązywać do samochodu Volkswagen Crafter, którego seryjna produkcja ma ruszyć już jesienią tego roku. Rzeźba wykonana będzie z betonu, kompozytu drewnianego i blachy kortenowskiej. Projektant nie zapomniał także o zieleni, szumiące trawy, ozdobne krzewy i kwiaty mają z rzeźby stworzyć prawdziwą zieloną enklawę.

Realizacja projektu przewidziana jest na wrzesień tego roku.

Do konkursu zgłoszono dwanaście prac, z których jury składające się z przedstawicieli Spółki i Uniwersytetu Artystycznego wyłoniło 3 projekty. Ostatni jednak głos należał do pracowników Volkswagen Poznań. Miażdżącą przewagą głosów zwyciężył projekt Volki Space zdobywając 152 głosy, na drugim miejscu znalazła się praca Marka Biedka  Aerodynamic – 22 głosy. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Rębisz  z rzeźbę przedstawiającą ludzkie postacie. Na ten projekt głosowało 12 pracowników.

Konkurs miał charakter otwarty. Wziąć udział mogła w nim każda osoba, która deklarowała jednocześnie możliwość realizacji projektu w przypadku zwycięstwa. Prace konkursowe można było składać od 29. Czerwca do 28. lipca tego roku.

Zwycięzca konkursu zobowiązany jest teraz do wykonania rzeźby oraz jej montażu w terminie do 01.10.2016 roku. Pula środków finansowych na wykonanie rzeźby wraz z wynagrodzeniem za wykonanie zwycięskiego projektu wynosi 50 000 zł netto.