Koncert z Okazji XX lecia i pokaz 3D

01 września 2013

Niezwykły pokaz multimedialny 3D dla mieszkańców Poznania, premierowy koncert charytatywny z udziałem Raya Wilsona w Teatrze Wielkim w Poznaniu i aukcje charytatywne to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na Jubileusz 20-lecia firmy Volkswagen Poznań. Jubileusz poznańskiej fabryki stanowi okazję, by wesprzeć Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu.

Podczas koncertu charytatywnego, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 2 września o godz. 20, Ray Wilson – wokalista legendarnej grupy Genesis wystąpi w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej. Po zakończeniu koncertu, o godz. 22 na budynku Teatru Wielkiego w Poznaniu dla wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski wyświetlony zostanie trójwymiarowy pokaz multimedialny „Ludzie. Fabryka. Miasto. 20 lat wspólnej historii”.

– Jesteśmy częścią Miasta i Regionu i od dwudziestu lat współtworzymy jego historię – mówi Michael Kleiß, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań. – Zależało nam więc na tym, by do obchodów jubileuszu fabryki mogli przyłączyć się wszyscy poznaniacy.

Istotnym elementem jubileuszu poznańskiej fabryki będzie także wspomniany wcześniej koncert Raya Wilsona, wkomponowujący się w ideę programu „1+1=3” realizowanego przez pracowników Volkswagen Poznań. Od 2009 roku każdy z nich ma bowiem możliwość przyłączenia się m.in. poprzez przekazanie złotówki z comiesięcznej wypłaty na rzecz wspólnie wybranej organizacji charytatywnej. Z pozoru niewielki datek, zgodnie z hasłem „Razem znaczy więcej”, dzięki zaangażowaniu 75% (ponad 5200 osób) pracowników, przekłada się na realną pomoc. Dotychczas wyniosła ona ponad 170 tys. zł.

– W związku z 20-leciem Volkswagen Poznań postanowiliśmy, że tegoroczna zbiórka będzie miała jeszcze większy wymiar – wyjaśnia Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań i zachęca do wzięcia udziału w aukcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi na portalu Allegro. Ruszy ona po zakończeniu koncertu i potrwa do 20 września. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup aparatury medycznej dla Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na licytację zostaną wystawione różnorodne przedmioty przekazane przez przyjaciół Fundacji oraz partnerów Volkswagen Poznań. Wśród nich znajdą się m.in.: partytura z oscarowego filmu „Marzyciel” autorstwa Jana A.P. Kaczmarka, możliwość lotu nad Poznaniem czy objęcia przez 1 dzień fotela prezesa VW Poznań, replika brązowego medalu olimpijskiego Jana Krenz-Mikołajczaka z 1932 roku, fotografie wykonane przez Małgorzatę Niemen oraz gitara Raya Wilsona z jego autografem. Muzyk ten jest zresztą dobrze znany mieszkańcom Poznania. Krótko po tym, jak zamieszkał w stolicy Wielkopolski, założył fundację pomagającą młodych artystom oraz osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Teraz wspólnie z programem „1+1=3” wspiera kolejną inicjatywę. Kilka dni temu odwiedził pracowników Volkswagen Poznań, którym zadedykuje jeden z utworów podczas koncertu.
– Myślę o życiu w ten sposób: nie możesz tylko brać, trzeba szukać równowagi między tym, co bierzesz i co dajesz. I nie ma tu znaczenia, ile masz pieniędzy, jak bogaty, jak biedny jesteś. Każdy ma jakiś dług wobec życia. I zawsze można znaleźć sposób, żeby go spłacić – mówi Ray Wilson, który przeznaczył na aukcję instrument używany przez niego podczas koncertów i nagrań radiowych. Artysta obchodzi w tym roku również swoje 20-lecie twórczości.
Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi powstała w 1982 roku z inicjatywy rodziców chorych dzieci leczonych na choroby nowotworowe w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Szpitalnej w Poznaniu. Przez 21 lat działalności Fundacja wsparła niezliczoną ilość dzieci i rodziców.
– Nie byłoby nas bez pomocy tysięcy osób, które wpierają nas finansowo i akcji takiej jak „1+1=3” prowadzonej przez pracowników Volkswagen Poznań, którzy pomagają nam już po raz drugi – przyznaje Maria Witak, Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi. – Zebrane środki z bieżącej działalności przeznaczamy m.in. na zakup sprzętu medycznego dla szpitala, leków i protez dla dzieci, organizację warsztatów czy wycieczek. Część tegorocznych wpłat sfinansowała też zabiegi ratujące życie 5-letniej dziewczynce. Z kolei za fundusze uzyskane podczas pierwszej edycji akcji „1+1=3” zakupiliśmy windę do poradni i hostelu.
Poznaniacy, którzy przyłączą się do inicjatywy Volkswagen Poznań będą mogli nie tylko świętować jubileusz poznańskiej fabryki, ale przede wszystkim wesprzeć szczytny cel i pokazać, że „Razem można więcej”.