Volkswagen Poznań ma jeden z największych w koncernie wskaźników zatrudnienia kobiet. Nieustannie też zaprasza kobiety i jednocześnie pokazuje, że również w tak męskiej branży jaką jest motoryzacja, panie mogą znaleźć ciekawą pracę. Już w tej chwili w Volkswagen Poznań na różnych stanowiskach pracuje blisko 700 kobiet, a do budowanej fabryki we Wrześni planuje zatrudnić docelowo aż 185 kobiet i to na stanowiska bezpośrednio produkcyjne.
- Chcemy pokazać, że praca przy produkcji samochodów jest ciekawa, rozwojowa i absolutnie nie zarezerwowana dla mężczyzn- mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych VWP. - Już teraz możemy się pochwalić dużą liczbą pracownic. I mam tu na myśli nie tylko pracowników administracyjnych. Coraz więcej pań pracuje na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych, między innymi w lakierni oraz w Dziale Zapewnienia Jakości. W Volkswagen Poznań kobieta zarządza między innymi zakupami, personelem, a także finansami. Wiele pań zajmuje stanowiska kierownicze – dodaje J. Musielak.
Jedną z nich jest Dominika Tomaszewska - Lama, która pracuje w Volkswagen Poznań od ponad 13 lat. Zaczynała jako specjalista w dziale logistyki, od 2008 roku jest kierownikiem działu Sterowania Logistycznego. Obecnie zarządza dwoma zakładami – w Poznaniu oraz we Wrześni. Pytana, czy praca w „męskiej branży” wymaga dodatkowych umiejętności i cech, odpowiada dyplomatycznie, że na pewno inaczej współpracuje się z kobietami, a inaczej z mężczyznami.
- Moim zdaniem kluczowa jest świadomość różnic między kobietami i mężczyznami. W działach technicznych, takich ja reprezentuję, zdarza się, że kobieta musi wykazać się dużą cierpliwością w budowaniu swojej pozycji i autorytetu w zakresie kompetencji fachowych – podsumowuje Dominika Tomaszewska – Lama.
Volkswagen Poznań zachęca też panie do pracy na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych i ma już w tym względzie wymierne efekty. Widać to między innymi w bazie danych, do której spływają aplikacje rekrutacyjne. – Obecnie zarejestrowanych mamy ponad czterysta aplikacji kobiet, które są gotowe do nas przyjść – wylicza Jolanta Musielak. – Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że kandydatki mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem uzyskiwanych zdolności lekarskich.
Zatrudnienie w Volkswagen Poznań znalazło już 36 pracownic lakierni, 11 kontrolerek jakości, a także jedna pani - z zawodu automatyk. Dodatkowo w Odlewni Volkswagen Poznań, bezpośrednio przy produkcji komponentów zatrudnionych jest 12 pań.
- Stawiamy na kobiety, ich siłę, odpowiedzialność i precyzję. Chcemy, żeby to było motto w zarządzaniu personelem w naszej firmie – deklaruje Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych VWP. – Wierzymy i mamy na to coraz więcej przykładów, że praca w przemyśle motoryzacyjnym może być świetnym, a także perspektywicznym wyzwaniem zawodowym dla pań.