Ponad 30 budynków, w tym szpital HCP, będzie ogrzewanych ciepłem odzyskanym z procesów przemysłowych. To efekt trzyletniej współpracy Odlewni Volkswagen Poznań wraz z firmą Veolia Energia Poznań. Odzyskane dzięki technologii firmy Atlas Copco ciepło, zamiast do atmosfery trafi do sąsiadujących z Odlewnią obiektów. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego
w naszej części Europy.
Wdrożone rozwiązanie oznacza obniżenie produkcji dwutlenku węgla o 2014 ton rocznie. Dodatkowym atutem tej współpracy jest też oszczędność 17 milionów litrów wody (to odpowiada rocznemu zużyciu przez 80 czteroosobowych rodzin) oraz blisko 40 000 GJ zaoszczędzonej energii, co z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na spalanie paliwa w Elektrociepłowni Karolin oraz zmniejszenie lokalnej emisji CO2 o ponad 1000 ton rocznie. A wszystko to efekt innowacyjnej koncepcji , pozwalające na przeprowadzenie ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VW poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego.
Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych - mówi Jens Ocksen, prezes Zarządu Volkswagen Poznań. - Dzięki temu projektowi ciepło technologiczne powstającego w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Dodatkowo jest to doskonały przykład współpracy oraz zaangażowania pracowników Volkswagen Poznań oraz naszych partnerów - dodaje Jens Ocksen.
Pomysł wykorzystania ciepła odpadowego z procesu produkcji sprężonego powietrza narodził się w 2011 roku. Warto pamiętać, że wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnym procesem – aż 80% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jest zamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody do ochłodzenia. Wykorzystywanie właśnie tej podgrzanej wody – zamiast jej schłodzenia - i odzyskanie z niej energii przyświecało pomysłodawcom projektu. Zadanie nie należało jednak do łatwych. Po intensywnych, trwających dwa lata pracach koncepcyjnych oraz wykonawczych udało się wdrożyć rozwiązanie pozwalające na odzysk ciepła i wprowadzenie do miejskiego systemu. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.
Odzysk ciepła z przemysłu i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście doskonale wpisuje się promowaną przez polski rząd i realizowaną przez Veolię koncepcję budowania gospodarki o obiegu zamkniętym – wyjaśnia Gérard Bourland, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce. - Ponadto ten projekt zawiera w sobie wszystkie te wartości, które są dla Veolii najważniejsze, jest realizowany w partnerstwie z klientem, ma charakter innowacyjny i jest efektywny energetycznie, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Chcemy, aby pionierskie rozwiązanie, które Veolia wypracowała
z Volkswagenem i pozostałymi partnerami projektu, stały się naszą referencją, którą będziemy odwzorowywać we wszystkich naszych systemach ciepłowniczych – dodaje Bourland.
Dla Odlewni to kolejny krok na rzecz ekologicznej produkcji. Od 2010 roku Odlewnia VWP uczestniczy w koncernowym programie Think Blue Factory. Jego założeniem jest redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zużycia energii, zmniejszenie zużycia wody, redukcja lotnych związków organicznych a także ograniczenie wytwarzania odpadów o 25% na każdą wyprodukowana część do 2018 roku. Odlewnia VWP od wielu lat współpracuje , także z lokalną społecznością. - Nasi pracownicy w minionym roku uczestniczyli w wielu programach ekologicznych, między innymi w akcji zarybiania Warty, zagospodarowaniu ogródków wokół drzew przyulicznych na Wildzie, na stałe też prowadzimy dialog sąsiedzki z mieszkańcami dzielnicy – wymienia Mirco Wollenstein, Dyrektor Odlewni VWP.
Jak podkreślają przedstawiciele Volkswagena i Veolii, inwestycja w odzyskiwanie ciepła może być impulsem do dalszego wspólnego działania w podobnych projektach, służących mieszkańcom Poznania oraz środowisku.