25 lat Volkswagen Poznań

10 września 2018

Volkswagen Poznań funkcjonuje już od ćwierć wieku. Na przestrzeni tych lat spółka przeobraziła się od zakładu montującego pojazdy w pełnowartościową fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce. Swój jubileusz świętuje wraz z pracownikami, rodzinami i firmami współpracującymi na Stadionie Miejskim w Poznaniu. 

 

Historia: Od prostego montażu po nowoczesną fabrykę samochodów.

Przez minione ćwierćwiecze taśmy produkcyjne fabryk Volkswagen Poznań opuściło 16 różnych modeli samochodów należących do koncernu Volkswagen. Przez pierwsze lata działalności pojazdy montowane były w systemie SKD, który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto. W tym systemie powstawały m.in. modele Skoda Felicia, Fabia, Octavia, Volkswagen Passat, Bora i Polo. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów. Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań oraz członek kierownictwa marki Volkswagen Samochody Użytkowe „Z dużym sentymentem i dumą patrzę na to, jak Volkswagen Poznań rozwijał się na przestrzeni ostatnich 25 lat. Zaczynaliśmy od nieskomplikowanego montażu przy załodze liczącej 69 pracowników. Roczna produkcja zakładu wynosiła wówczas 523 samochodów. Dzisiaj nasze przedsiębiorstwo to 4 zakłady produkcyjne i 1170 samochodów dziennie. Taki rozwój był możliwy nie tylko dzięki inwestycjom w infrastrukturę i technologię, ale przede wszystkim dzięki inwestycjom w ludzi. Bez nich nigdy nie doszlibyśmy do tego momentu, w którym jesteśmy dziś.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania „Spółka jest dla Poznania i Wielkopolski bez wątpienia jednym z najważniejszych inwestorów. Tego typu przedsięwzięcia mają ogromny wpływ na lokalną społeczność. Korzyści płynące z zatrudniania i relacji biznesowych oraz podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej miasta i regionu są wręcz bezcenne.”

Cztery zakłady produkcyjne, drugie miejsce w produkcji aut w Polsce.

Spółka Volkswagen Poznań to dziś cztery zakłady produkcyjne znajdujące się w trzech lokalizacjach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. W ubiegłym roku pracownicy przedsiębiorstwa wyprodukowali blisko 240 000 lekkich samochodów użytkowych: Caddy, Caddy Maxi, Transporter T6 oraz Crafter. Poza produkcją aut w Poznaniu od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk rocznie. We Wrześni z kolei od 2016 roku budowane są modele VW Crafter oraz MAN TGE. Z wynikiem blisko ćwierć miliona aut rocznie Volkswagen Poznań zajmuje dziś drugie miejsce w produkcji aut w Polsce.

Największy pracodawca w Wielkopolsce.

Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce. Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji ”W ciągu ostatnich czterech latach zatrudnienie w naszych zakładach wzrosło o 64 %. Bijemy rekordy zatrudnienia, ale to oznacza również, że nasza odpowiedzialność jako pracodawcy jest coraz większa. Zależy nam na tym, aby nie tylko być największym, ale też i najlepszym pracodawcą.” Volkswagen Poznań nie tylko pozyskuje nowych pracowników poprzez ich rekrutację z rynku. Spółka aktywnie kształci przyszłych pracowników we współpracy ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Już od trzynastu lat współpracuje z Zespołem Szkół Nr1 w Swarzędzu, a od dwóch lat z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni w zakresie kształcenia zawodowego. Dotychczas blisko 400 uczniów, czyli prawie 90% absolwentów po zakończeniu nauki znalazło już zatrudnienie w naszej firmie. Przedsiębiorstwo nawiązało także strategiczną współpracę z 5 poznańskimi uczelniami wyższymi m.in. Politechniką Poznańską, gdzie od 5 lat kształci studentów w systemie studiów dualnych. Jan Grabkowski, starosta poznański „Mamy na naszym terenie giganta branży motoryzacyjnej. Dzięki temu, że władze Volkswagen Poznań w swej strategii dostrzegły potencjał samorządów lokalnych, powiat poznański prowadzi w swych szkołach klasy patronackie, gdzie kształci specjalistów na europejskim poziomie. Tym samym wysoko wykfalifikowani absolwenci po ukończeniu edukacji, zyskują od razu zatrudnienie w fabrykach VW.” Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania „Współdziałanie z uczelniami wyższymi to podstawa do wypracowania optymalnych rozwiązań – nie tylko technicznych w dziedzinie motoryzacji, ale też transportowych w szerszym zakresie. Podejmowane przez spółkę działania to kuźnia przyszłych talentów.” Piotr Olbryś, przewodniczący OM NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań „Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” jest obecny w Volkswagen Poznań od samego początku istnienia spółki, zrzeszając początkowo pracowników „Tarpana” i Volkswagena. Po blisko 25 latach dialogu i negocjacji zaufało nam ponad 7500 pracowników, tym samy nie jesteśmy tylko związkiem zawodowym, lecz Reprezentacją Pracowników, która w pełni współodpowiada i współtworzy sukces pracowników oraz przedsiębiorstwa.” Za stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, spółka dwukrotnie została nagrodzona tytułem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Win-win dla społeczeństwa, miasta i regionu.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego „Światowy koncern i lider świata motoryzacji nie od dziś ceni sobie Wielkopolskę i Wielkopolan, którzy współtworzą jego kapitał, pomnażając także kapitał regionu. Relacja win-win!” Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski „Na gospodarczy rozwój Wielkopolski wpływa szereg czynników. Nasze województwo ma rozbudowanąinfrastrukturę transportową, dobre tereny pod inwestycje oraz gospodarnych i wykwalifikowanych mieszkańców. Połączenie tych elementów z dobrym i solidnym pracodawcą jest gwarancją sukcesu. Dlatego nie ma przypadku w tym, że Volkswagen Poznań to największy pracodawca w naszym województwie i jeden z największych w Polsce.” Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro. W czerwcu tego roku w poznańskim zakładzie wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni. „Budowa fabryki we Wrześni dobiegła końca. Teraz możemy skupić się na Antoninku – mówi Jens Ocksen Volkswagen Poznań odpowiada na potrzeby zgłaszane przez otoczenie. Łączna wielkość środków przeznaczonych na zaangażowanie społeczne i działalność charytatywną wyniosła ponad 6,5 mln złotych. Za przekazane środki zbudowano m.in. plac zabaw, boisko, przedszkole, przekazano karetki pogotowia do poznańskich szpitali. Dzisiaj sztandarowym programem społecznym jest Szkoła Małego Inżyniera, dzięki której każdego roku kolejne szkoły z Wielkopolski wyposażane są w pomoce dydaktyczne do nauki programowania, automatyki i robotyki od najmłodszych lat. Z okazji 25 rocznicy powstania spółki wiosną tego roku pracownicy spółki zasadzili symboliczne 25 000 drzew w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu w Antoninku.

Spółka swój 25. jubileusz świętuje na stadionie miejskim w Poznaniu.

8.09. na stadionie miejskim w Poznaniu odbędą się główne uroczystości jubileuszowe. Tego dnia do wspólnego świętowania zaproszono pracowników Volkswagen Poznań wraz z rodzinami, przyjaciółmi ale także partnerów biznesowych i firmy współpracujące. Podczas przewidzianego na sobotni wieczór spektaklu zaplanowano niezwykły pokaz multimedialny oraz koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej. Dla naszych gości wystąpi 6 różnych artystów Małgorzata Ostrowska, Oddział Zamknięty, Norbi, Czadoman, Grzegorz Hyży oraz Sound&Grace z Filipem Lato, którzy zagrają przeboje ostatnich 25 lat.