Dla błękitnego nieba
W jaki sposób możemy zahamować niekorzystne zmiany klimatyczne?
Wspólną troską o czyste powietrze!

O projekcie
Wszyscy wiemy, jak ważna jest nasza wspólna troska o czyste powietrze. Zdajemy sobie również coraz większą sprawę ze stopnia w jakim oddziałujemy na warunki klimatyczne panujące na Ziemi.
Czy możemy w jakiś sposób zahamować te niekorzystne zmiany?
Oczywiście, że tak! Dlatego też postanowiliśmy podjąć się przedsięwzięcia badawczo-naukowego, który ma na celu uświadomić nam jak wiele możemy zrobić!
„Dla błękitnego nieba” jest pierwszą tego typu inicjatywą, w której łączą swoje siły Volkswagen Poznań oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny.
Celem projektu jest aktywne zaangażowanie dzieci i młodzież w proces badawczy i popularyzację wiedzy w zakresie zmian klimatycznych.
Podczas projektu…
...Pytamy!
Co to jest powietrze?
Jakie zanieczyszczenia występują w powietrzu oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
Jak możemy poprawić jakość powietrza w swojej okolicy?
Czy mamy wpływ na klimat naszej planety?
…Badamy!
Nauka obywatelska czyli wszystkie ręce na pokład!
Budujemy sieć badawczą.
Każdy może zostać naukowcem – prowadzimy badania w terenie
…Rozumiemy!
Interpretacja – czyli po co nam wyniki badań?
Podaj dalej! Przekazujemy zdobytą wiedzę.
Zmieniamy!
Uczymy się dobrych praktyk i przekazujemy je dalej.

Do kogo kierowany jest projekt?
Projekt kierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z Wielkopolski.
W oparciu o koncepcję nauki obywatelskiej (ang.: citizen science) uczniowie szkół uczestniczących w projekcie wcielą się w rolę naukowców-amatorów. Nauka obywatelska jest czasami opisywana jako „udział społeczeństwa w badaniach naukowych”, którego rezultatem jest nie tylko postęp w badaniach naukowych, lecz również zwiększenie zaangażowania społecznego w proces badawczy, a także wzrost zrozumienia nauki przez społeczeństwo.
Etapy projektu
- aktualnie trwa etap badawczy–
1. KROK - REKRUTACJA DO PROJEKTU
Nabór zgłoszeń odbędzie się w okresie od dnia 07.10.2021 roku do dnia 25.10.2021 roku. Warunkiem zgłoszenia do udziału w Projekcie jest: a) przesłanie skanu prawidłowo wypełnionego i podpisanego przez Dyrektora zainteresowanej szkoły oraz nauczyciela wyznaczonego jako Koordynatora formularza zgłoszenia (widocznego na dole strony), którego wzór zamieszczony jest na stronie internetowej projektu wraz z oświadczeniem o zaakceptowaniu Regulaminu w całości; b) nadesłanie wraz z formularzem zgłoszenia prezentacji stworzonej przez uczniów zainteresowanej szkoły (z klas 4-8) na temat: „Co mogę zrobić dla błękitnego nieba” w formie prezentacji multimedialnej albo – w przypadku stworzenia pracy w formie niecyfrowej – w formie skanu pracy zapisanego w pliku PDF lub zdjęcia przedstawiającego pracę; Zgłoszenia udziału w Projekcie należy przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: dlablekitnegonieba@ppnt.poznan.pl
2. KROK - WYBÓR SZKÓŁ ZAKWALIFIKOWANYCH DO PROJEKTU
Wybór zostanie dokonany przez Komisję na podstawie subiektywnej oceny tzn. najlepszych zgłoszeń pod kątem ich oryginalności, kreatywności i atrakcyjności.
W skład Komisji wejdą przedstawiciele Volkswagen Poznań Sp. z o.o. oraz PPNT - Laboratorium Wyobraźni.
Lista zakwalifikowanych zostanie opublikowana do 26.10.2021 na stronie internetowej projektu.
3. KROK – PROCES BADAWCZY
Trwa od listopada 2021 do czerwca 2022
Szkoły zakwalifikowane do projektu otrzymają na czas jego realizacji jeden zestaw badawczy przeznaczony do pomiarów jakości powietrza. Będzie on służył do pomiaru wskazanych parametrów raz w miesiącu w wyznaczonych wcześniej trzech lokalizacjach. Każda szkoła będzie miała za zadanie wykonać comiesięczne badania jakości powietrza atmosferycznego oraz wspomagających parametrów meteorologicznych. To doskonała forma zamienienia teorii na wciągającą praktykę!
Badamy, uczymy się, rozumiemy, zmieniamy!
4. KROK – ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
Koniec projektu przewidziany jest na koniec czerwca. Na zakończenie Projektu Uczestnicy, którzy zrealizowali Projekt w wyróżniający się sposób, zostaną zaproszeni na piknik naukowy oraz otrzymają nagrody.