Trwają realizacje zwycięskich projektów w konkursie „Niebieskie Granty”. W miniony czwartek odbyło się wspólne sadzenie drzew i krzewów we Wrześni. Z kolei dzień wcześniej nasi pracownicy wzięli udział w tworzeniu wyjątkowego ogrodu w Swarzędzu.
Na czym polega idea sadu społecznego we Wrześni, który zwyciężył w drugiej edycji „Niebieskich Grantów”? Chodzi o stworzenie miejsca odpoczynku, integracji i relaksu dla wszystkich mieszkańców. Sad będzie bowiem ogólnodostępny. W jego sąsiedztwie znajduje się już wybieg dla psów i las kieszonkowy, który zwyciężył z kolei w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Volkswagen Poznań. Sad docelowo stanie się częścią tzw. miejskiego parku bioróżnorodności.
Sad we Wrześni i terapeutyczny ogród w Swarzędzu
10 kwietnia odbyło się wspólne, międzypokoleniowe sadzenie drzew i krzewów. W akcji uczestniczyli m. in. przedszkolacy, członkowie stowarzyszenia „Psi-jaciel” i oczywiście wolontariusze z Volkswagen Poznań. W wydarzeniu wzięła też udział Liane Lubitz, członkini zarządu ds. finansów, zakupów i IT w Volkswagen Poznań oraz dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Crafter. Z kolei w środę (9 kwietnia) dzieci z opiekunami, pracownicy Volkswagen Poznań i przedstawiciele Centrum PISOP sadzili kwiaty i warzywa w ogrodzie prowadzonym przez fundację „Początek Świata” ze Swarzędza. Podopiecznymi tej organizacji są dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Koncepcja ogrodu opiera się na założeniach odczuwania przyrody wszystkimi zmysłami, stąd rosną tam m.in. porzeczki, śliwy, zioła, szumiące trawy - tak by można było je zobaczyć, poczuć ich zapach, dotknąć, czy usłyszeć. Ten projekt został również laureatem konkursu „Niebieskie Granty”.
- Naszym celem jest także angażowanie się w działania dobroczynne wraz z mieszkańcami, stąd jestem bardzo zadowolona, że utrzymujemy tak dobry kontakt z nimi. Te społeczności najlepiej wiedzą, co jest potrzebne, my dajemy wymierne wsparcie i angażujemy naszych pracowników - w efekcie powstają bardzo wartościowe inicjatywy, z których jesteśmy dumni. Myślę, że to podwójne zwycięstwo - robimy coś dobrego dla ludzi i dla środowiska - podsumowuje Liane Lubitz.
Przypomnijmy, że w drugiej edycji konkursu „Niebieskie Granty’ wyróżniono sześć organizacji, które mogły otrzymać maksymalnie po 30 tysięcy złotych na realizację swoich pomysłów. Łącznie w puli znajdowało się 180 tysięcy złotych, czyli dwa razy więcej niż w pierwszej edycji tego konkursu.